Ko je deklica umolknila ...

Če se vam kdaj otrok zaupa, je pomembno, da ga slišite in mu verjamete

K meni je prišla mlada, izobražena ženska, tudi sama že mama. Besede so ji zelo težko šle iz ust. Bila je tiho, roki je v nemoči stiskala med koleni. S težavo je povedala, da ne more govoriti. »V grlu čutim cmok, blokado, ne morem govoriti! Prosim, pomagajte mi! Obupana sem ... to me ovira v službi in v zasebnem življenju!«

Skozi terapevtski proces se je izkazalo, da jo je očetov najboljši prijatelj spolno zlorabil, ko je bila stara pet let! Brutalno jo je posilil nedaleč od hiše. Takrat ji je zabičal: »Če boš govorila, te bom ubil!«

Vsakič je nova zmaga

Pogodba male deklice same s seboj je bila, da ne sme govoriti! Nikoli si ni upala govoriti o tem – do danes ... Mama je videla njena krvava oblačila, toda nihče je ni začutil, nihče ji ni stal ob strani …/…/. Pomembno je bilo, da je navzven videti vse urejeno ...

Odločila sem se za terapijo Emdr, ki zdravi podzavest. Samo ena terapija je že pomagala, da je moja klientka postala živahna sogovornica. Seveda je potrebno še več procesov, da bo zmogla pozdraviti globoke občutke krivde, sramu, nevrednosti in neizmerne navale jeze ter besa v sebi.

Gospa prihaja redno in vsaka terapija je nova zmaga!

Če se vam kdaj otrok zaupa, je pomembno, da ga slišite in mu verjamete. V takšnih in podobnih primerih, torej ko gre za nasilje in zlorabe, nikoli niso prvi partner, s komer bi učitelj spregovoril o tem, starši, pač pa prijava na policijo, tožilstvo in center za socialno delo. Zamislite si: če bi najprej povedali staršem, se pogosto zaradi občutkov sramu in iz strahu pred posledicami zgodi, da bi starši na otroka izvajali pritisk. Tak otrok nikoli več ne bo spregovoril in bo ostal nezaščiten.

Moramo pomagati

Apel na strokovne delavce je torej ob nasilju v družinah, zanemarjanju ali spolnih zlorabah vedno prijava za to pristojnim službam.

/…/

AMINA MEHANOVIĆ