Domov - > eŠR ->

Minister sindikate opozarja na stavkovni sporazum

5.9.2012, avtor: (mz) / rubrika: aktualno

Minister dr. Žiga Turk se je včeraj tako rekoč takoj odzval na Svizove očitke in povedal, da si je želel, da bi šolsko leto začeli mirno, da bi bila šola prostor normalnosti in dostojnosti in da ne bi z javnim dialogom povzročali dodatne slabe volje in napetosti v učilnicah. »Žal se to ni zgodilo in prihaja do brušenja nožev, kljub temu da se sindikati še pogajajo o socialnem sporazumu, da tudi pogovori o standardih in normativih še potekajo. Prihraniti je mogoče na vseh področjih ne le v šolstvu in vesel bom, če bomo našli rešitve, s katerimi bomo lahko varčevanje v šolstvu, kulturi, znanosti in športu obšli. Dialog torej še poteka, zato je rožljanje s stavko čudno. Prav tako še nisem slišal za stavko proti pogajanjem.« Sindikate je minister opozoril na stavkovni sporazum, v katerem je zapisano, da se bodo o standardih in normativih v šolstvu pogajali v sklopu oblikovanja socialnega sporazuma. O tistem, česar jim ne bo uspelo uskladiti v socialnem sporazumu, pa se bodo po ministrovih besedah pogajali bilateralno s sindikati. Dodal je, da si želijo kakovostno šolstvo, a ne tudi dragega.

Odzval se je tudi na Svizove očitke o prirejanju podatkov glede učne obveznostni finskih učiteljev: »Podatke smo vzeli iz veljavnih publikacij in tudi Branimir Štrukelj je priznal, da je popravek prišel julija letos (minister pa jih je državnemu zboru predstavil junija letos, op. p.). Ta navaja, da imajo finski učitelji 24-urno učno obveznost na teden. Slovenski učitelji pa imajo 22-urno tedensko učno obveznost. Nismo nalašč predstavili napačnih podatkov.«

Veliko razburjenja je v javnosti zbudil tudi kratek, le dvodnevni rok za javno razpravo o predlogu Zakona o visokem šolstvu, ki naj bi ga sprejeli po nujem postopku. A minister dr. Žiga Turk pojasnjuje, da bi le radi uredili nekatere stvari pred začetkom študijskega leta, da ne bi ogrozili veljavnosti diplom: »Osebno sem prizadet, ker se nas žali, da imamo podcenjujoč odnos do visokega šolstva, ker s to zadevo hitimo. Poleg tega še zmeraj sprejemamo predloge, dialog namreč poteka, dokler je mogoče dodati amandmaje k noveli zakona.« Dejal je, da razume očitke glede predloga, ki spreminja imenovanje članov Nakvisa (do zdaj jih je izbirala visokošolska sfera, po novem naj bi jih imenovala vlada) in tudi pristojnosti te agencije, toda opozarja: »Ugled agencije je slab in njeno delo počasno, zato se moramo odzvati. A naša naloga ni le gasiti požar, temveč moramo sistem spremeniti tako, da se slabosti ne bodo ponavljale. Če smo odgovorni za neko področje, bi morali imeti tudi možnost vplivati na sestavo organa, ki zagotavlja kakovost in nadzor.«