Domov - > Časnik Šolski razgledi - > letnik LXVIII, 14. april 2017, številka 08

Vsebina časnika Šolski razgledi številka 8/2017

Manj vsakdanja likovna oprema? Zakaj pa ne.

Listali smo knjigo, pravzaprav katalog, prvo obsežnejšo predstavitev skoraj 45-letnega slikarskega dela zanimivega umetnika. Berko je eden ključnih loških, slovenskih pa tudi mednarodnih umetnikov. Poseben katalog je lani ob avtorjevem življenjskem jubileju izdal Loški muzej – pripravili so ga skupaj z Gorenjskim muzejem iz Kranja in Medobčinskim muzejem Kamnik. V vseh treh muzejih so bile tudi Berkove razstave; v Kamniku so do sredine letošnjega maja še na ogled njegova umetniška dela, torej razstavo še lahko ujamete.

»Berko je eden od prvih, vidnejših in kakovostnejših predstavnikov hiperrealizma ali fotorealizma v slovenskem slikarstvu,« beremo v besedilu Boštjana Sokliča, kustosa Loškega muzeja Škofja Loka. Umetnik v procesu slikanja uporablja optične pripomočke. »V resnici je Berko eden od prvih slovenskih slikarjev (če ne prvi), ki je na platnu ovekovečil podobo iz množičnih medijev s kontekstom vred ter jo estetsko in izvedbeno pripeljal do perfekcije.«

Za naslovnico teh Šolskih razgledov smo izbrali Berkovo sliko (akril, platno), naslovljeno Ličilo. Priprte ustnice, ki zapeljujejo, polne lesketajoče barve, bogatega nanosa šminke. So kot žive, slika je drzna in učinkovita. Zakaj smo iz bogate Berkove zbirke izbrali prav to? Zakaj pa ne. Tako kot vabi pomlad in vabi sonce, tako v tem času ob vsakoletnem prebujenju vabijo tudi ustnice morda še za spoznanje bolj kot sicer …

Berko je po Šoli za oblikovanje in fotografijo končal Pedagoško akademijo, veliko je študijsko potoval, prejel več nagrad, veliko razstavljal; živi kot svobodni umetnik in nastopa le pod vzdevkom. Zakaj pa ne …

(Re)volucija učenja

Uvodnik

Vedeti je premalo. Z novimi spoznanji prideta tudi odgovornost in dolžnost. Učenje in poučevanje se spreminjata vzporedno z družbenimi spremembami. Vprašati bi se morali, kako sodobna družba pojmuje učenje v sodobnih okvirih. Je to učenje podatkov – v 21. stoletju, ko že sedemletnik zna poiskati informacije na svoji tablici? Kakšne miselne procese želimo razvijati? Navsezadnje, kakšnega človeka želimo vzgojiti? Ubogljivega, mirnega, poslušnega, delovnega, vodljivega ali razmišljujočega, kritičnega, enkratnega? Se sprašujemo, kako se pričakovanja družbe zrcalijo v razvoju mladine?

Mogoče je zdaj pravi čas, da se začnemo zavedati kolektivne povezave. Da smo sposobni videti širšo sliko, ki mladim potencialom onemogoča, da se povežejo s svetom. Mogoče je čas, da … Tina Pajnik.

Več »Klik za več!«

Intelektualni doping

Naš komentar

Ritalin in sorodna zdravila so že pred skoraj dvema desetletjema začeli pred izpiti in šolskimi testi jemati nekateri ameriški študentje in srednješolci z namenom, da dosežejo boljše rezultate. Podobno ravnajo tudi študentje v drugih državah, vključno s Slovenijo. Po sicer ne najbolj zanesljivih podatkih naj bi bilo takšnih študentov, ki so vsaj enkrat poskusili na tak način izboljšati svoje izpitne dosežke, več kot pet odstotkov. Če je res, da uživanje teh zdravil takrat, ko za to ni medicinskih razlogov, negativno vpliva na zdravje, potem je prepoved tovrstnega intelektualnega dopinga enako utemeljena, kot je prepoved dopinga v športu … Razmišlja Zdenko Kodelja

Več »Klik za več!«

Čestitamo

Podelitev nagrad in priznanj Frana Gerbiča

Nagrade in priznanja Frana Gerbiča, ki jih podeljuje Zveza slovenskih glasbenih šol za izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju glasbene vzgoje in izobraževanja, so tudi letos, že sedemnajstič, slovesno podelili v Cerknici, rojstnem kraju Frana Gerbiča – prav letos mineva 100 let od njegove smrti. Podelitev (5. aprila letos v Kulturnem domu v Cerknici) je poleg drugih gostov s svojim obiskom in nagovorom počastil Anton Peršak, minister za kulturo Republike Slovenije. Na svečani podelitvi so nastopili prvonagrajenci 46. TEMSIG-a (Tekmovanje mladih glasbenikov RS) iz glasbenih šol Celje, Murska Sobota in Ravne na Koroškem ter dijaki Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana s samospevi in klavirskim Impromptujem Frana Gerbiča. Kdo so nagrajenci? Predstavlja jih Metka Podpečan.

Več »Klik za več!«

Lekcija duha

Rutarjeve lekcije, triinštirideseta

Filozofija je način razmišljanja, ki je vselej, po definiciji torej, nad časom, v katerem živi ta ali oni filozof oziroma pred njim. Tako je trdil Sokrat, z njim se je strinjal Descartes, pritegnil pa jima je Hegel. Ko ljudje očitajo kakemu mislecu, da zgolj filozofira, zato navadno ne vedo, kaj s tem zatrjujejo.

Kaj torej zatrjujejo?

Zatrjujejo tole: človek, ki filozofira, razmišlja pred časom, v katerem živi, razmišlja o vsebinah na način, ki ga ne premore aktualni zdravi razum, ki torej ni v navadi, zato tvega, da ga bodo zastopniki zdravega razuma polivali z gnojnico, in obenem ve, zakaj se to vedno znova nujno dogaja. Piše Dušan Rutar

Več »Klik za več!«

Moder in zelen

Uglašeno

Tudi del druščine z včerajšnje opoldanske kave po vsem mogočem, kar smo že skusili v naših življenjih, prisega zdaj predvsem le še na modro in zeleno, na življenje tam na planoti, kjer je najlepše spati pod tisočerimi zvezdami. Ja, prav tam, kjer živi tudi Nara – ga poznate? Pred dnevi je izšla njegova knjiga Slovenija – navodila za uporabo, vodič do osebne in skupne suverenosti (založba Sanje). Komaj čakam, da si jo privoščim, najbrž bo to prihodnji konec tedna. V svoji novi knjigi »v svojem značilnem slogu razgalja tisto, kar globoko v drobovju že vemo, pa raje ne bi«. Sicer pa Nara Petrovič združuje skrajnosti … Lučka Lešnik.

Več »Klik za več!«

Ne prezrite

Zgodila se je teorija brez prakse. Po 20 letih kurikularne prenove slovenskega osnovnega šolstva. *** Akademski protesti po svetu in o Soroševi univerzi kot globalnem simbolu neuklonljivosti. Ogrožena avtonomija znanosti. *** Pravična obravnava otrok. Za vsakega posameznika – ne glede na kulturno, socialno ali versko pripadnost. *** Običajno se učitelji bojijo, da za ukvarjanje s filmom nimajo dovolj kompetenc. Ljubezen do filma. ***Izbrali smo pot časti.Osvobodilna fronta (OF) in njen zgodovinski okvir. *** Slovenski pevski uspehi v Pragi. Ubrani glasovi iz Kranja, Škofje Loke, Maribora in Rogaške Slatine. *** Premagujmo ovire brez predsodkov ali »Kako čudovit svet«. List iz dnevnika. *** Šrilanka, dežela slonov želv, sadja, začimb in drugih draguljev. Morda bi se začetek moral glasiti: najprej sem spila ingverjevo pivo.

Poročamo z mednarodne strokovne konference učiteljev podaljšanega bivanja, v rubriki list iz dnevnika tokrat premagujemo ovire brez predsodkov, zanima nas, kaj menite o solidarnosti v naših šolah, zlasti med otroki in v učiteljskih kolektivih. Zaupali ste nam, zakaj, kako in s čim vas navdihuje Alma M. Karlin. Objavljamo igro Skrb za Zemljo, da jo boste lahko uprizorili tudi vi. Predstavljamo nove knjige, spoznavamo čar rastlin v ljudskem izročilu …

NLB tokrat vabi v banko kar v Minicity: na zanimive in poučne animacije za otroke, v pomanjšano bančno poslovalnico, na brezplačni seminar za učitelje in na vrsto drugih zanimivih dogodkov.

Vabljeni v Šiško na Mladinski festival angažiranega pisanja.

Objavljamo tudi nekaj razpisov za prosta delovna mesta.