Domov - > Časnik Šolski razgledi - > letnik LX, 19. junij 2009, številka 12

Vsebina časnika Šolski razgledi številka 12/2009

Še zadnjič v tem šolskem letu smo skupaj … Toliko se dogaja vsem in povsod, da komaj utegnemo postati in se zazreti nazaj. A za to bo še čas … Gotovo pa je to šolsko leto med drugim oznamovala tudi velika razstava Slovenski impresionisti in njihov čas 1890–1920. Mnogim mladim je bila razstava navdih pri njihovem ustvarjanju. Nekateri so slikali, drugi so se ob ogledu razstave razpisali o tem, nekaj nadebudnih srednješolcev pa je pripravilo zanimive kratke video posnetke na to temo.

A tudi naši najmlajši so tokrat pokazali svoje umetniške darove. In to velike! V ljubljanskem Vrtcu Vodmat so konec maja ob dnevu odprtih vrat svoje umetnine razstavili, z gosti, priznanimi domačimi in tujimi umetniki z različnih področij, pa so se o impresionizmu tudi pogovarjali. A to še ni vse. Skupaj so tudi ustvarjali in med drugim naslikano skušali izraziti tudi skozi glasbo, ples …

Za slovo in v pozdrav poletju se v teh Šolskih razgledih sprehodimo med nepozabnimi stvaritvami najmlajših z Vodmata. Mi se bomo nanje gotovo spomnili v tisti pravi poletni vročini; še toliko bolj, če v bližini ne bo velikega rdečega dežnika …

Stran od politike

Kakšno šolo hočemo

Od prve javne tribune Kakšno šolo hočemo – 19. maja letos – so se zvrstila še tri srečanja v svetovni kavarni na šolskem ministrstvu, in sicer 3., 10., in 17. junija. Strnili smo nekaj najbolj izpostavljenih predlogov, kritik in zamisli. Pri tem so nekateri udeleženci poudarili, da pravzaprav ne gre toliko za to, kakšno šolo hočemo, temveč kakšnega človeka in kakšno družbo. Da potrebujemo torej revolucijo in ne le manjših šolskih reform …

, Več »Klik za več!«

Ne vzgajajmo otrok v lahek plen

Minister dr. Igor Lukšič na srečanjih za zdaj odkrito izkazuje, da ceni učiteljevo poslanstvo in prizadevanja. A do šolskega sistema je zelo kritičen. Prve spremembe ZOFVI bo državni zbor obravnaval najverjetneje julija letos. Največ nasprotovanja opozicije pa bosta gotovo deležna določilo o sestavi svetov šol in tisto, s katerim so bolj zaščitili mrežo javnih šol. Tokrat smo se pogovarjali z ministrom predvsem o zadevah, ki so zdaj najbolj pereče … Preberite v ŠR!

Učenci vendar niso bedaki

Nacionalno preverjanje znanja

»Težko sem pričakovala zadnjo številko Šolskih razgledov (št. 11). Zanimal me je odziv na letošnje nacionalno preverjanje znanja (NPZ). Zanimivo, le dr. Janez Bečaj je napisal kratek sestavek na to temo. Sprašujem se: kaj pa, če sem le stara in sitna,« razmišlja Jožica Frigelj. Piše, da učitelje še vedno prepričujejo o smiselnosti in utemeljenosti NPZ-jev. Res nepotrebno. Obregnila se je tudi ob oblikovno stran. Zakaj? Ker jo plačilna lista vsakega petega v mesecu opomni, da le »ona« rešuje krizo zaradi recesije, drugje pa je denarja očitno dovolj …

Več »Klik za več!«

List iz dnevnika

Aleš Debeljak, inštruktor padalstva, padalska šola Paranoia, piše, da verjetno marsikdo ob poklicu padalskega učitelja pomisli na polna vedra adrenalina, ki se pretakajo po žilah, na življenje na robu med zdravjem in poškodbami ali še kaj hujšega. Mnogi so sploh prepričani, da padalci spadajo v psihiatrično ustanovo zaprtega tipa. V resnici je precej drugače …

Preberite v ŠR!

Razburkajmo domišljijo

Narečne pravljice

Mojca Ivančič je izpeljala uro pravljic z naslovom Narečne pravljice iz okolice Kobarida. Želela je ugotoviti, ali bodo učenci znali opisati razliko med branjem ilustrirane pravljice in poslušanjem pravljice. Pravljice je pripovedovala v narečnem jeziku, pripovedovanje pa je popestrila z mimiko obraza, menjavanjem glasu, s kretnjami rok, z gibanjem celega telesa. Z učenci kombiniranega oddelka 3. in 4. razreda so prišli do zanimivega spoznanja …

Več »Klik za več!«

Na potep

S tokratno številko Šolskih razgledov se lahko sprehodite po čudovitem Peruju, ki razkriva bogato, burno in še danes precej skrivnostno inkovsko zgodovino – med drugim tudi tragično zgodbo velikega Inka Atahualpa. Prinašamo tudi utrinek iz obale Indijskega oceana, ob katerem pred očmi obiskovalcev nastajajo peščene skulpture. Še pomembnejše je, da se vam ponuja priložnost, da se odpravite na strokovno ekskurzijo v Vietnam in KambodžoVeč v ŠR!

Kaj smo še pripravili za vas?

Marijana Habermut piše, da živimo v času, ki ni najugodnejši za dobro komunikacijo in uspešne odnose. Prihodnost vidi v mediaciji, ki se uspešno uveljavlja kot način mirnega reševanja sporov na različnih področjih. Dr. Karmen Pižorn predstavlja nadvse zanimive izsledke o učenju in poučevanju tujih jezikov v zgodnjem in srednjem otroštvu (od šestega do desetega ali enajstega leta) v Evropi, ki so pomembni tudi za slovensko tujejezikovno prakso na tej starostni stopnji … Suzana Vajngerl namenja pozornost nadarjenim učencem. V svojem prispevku nazorno predstavlja, kaj je nujno upoštevati pri delu z nadarjenimi … O poletju in našem organizmu razmišlja v uvodniku skorajšnji diplomant ljubljanske Zdravstvene fakultete Dejan Kocijan.

Razgledovci, pozor!

V tokratni številki Šolskih razgledov vas čaka poletna nagradna križanka. Med razgledovci, ki nam boste do 6. julija letos poslali pravilne rešitve – zadošča pravilno izpisano geslo –, bomo izžrebali devet reševalcev in jih nagradili. In kakšne nagrade smo vam namenili tokrat? Nadvse privlačne!

Pa poseben počitniški popust vam ponujamo! In sicer za knjige, ki so več kot le poletno branje! Ne spreglejte!

Ne prezrite!

Zavod RS za šolstvo napoveduje aktualne seminarje in strokovne posvete, predstavlja svoje novosti, Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja vabi k sodelovanju v pobudi Evropsko jezikovno priznanje, poglejte še, kaj sporočajo Zavod ŠKL, Rakmo, kaj založbi Rokus in Pivec … Morda vam bo toplo ob zahvalah založb Modrijan in Debora, CŠOD-ja, RIC-a, Združenja osnovnošolskih ravnateljev, SVIZ-a …

Ugodnosti SAMO za razgledovce!

Vsi naročniki (fizične osebe), stari in novi, lahko pri vseh TWinovih potovanjih in izletih uveljavljate 10-odstotni popust. Razgledovci imate 10-odstotni popust tudi pri nakupu vseh knjig, ki jih izdaja Študentska založba. Obiščite njeni knjigarni Tranströmer in Podmornica.

Iz uredništva Šolskih razgledov vam želimo, da se čim prej uglasite s poletjem.

Naj vas po napornem šolskem letu presenetijo

brezskrbni trenutki, nepozabna počitniška doživetja, smeh in vse tisto, kar imate neizmerno radi!

Nasvidenje 4. septembra!